hutotakaritas

Pakoljunk és rendszerezzünk okosan! Rendezzük el élelmiszereinket átgondoltan a hűtőben, hogy csökkentsük az élelmiszer-eredetű megbetegedések kockázatát, minimalizáljuk a pazarlást, és akár a heti bevásárlás költségeit is mérsékeljük. Ehhez most néhány hasznos tippet megosztunk veletek is.

Az élelmiszerek megfelelő tárolása hozzájárulhat ahhoz, hogy kevesebb étel landoljon a kukában. Egy 2012-es EU-s kutatás kimutatta, hogy bár az élelmiszer-hulladék a termelési és fogyasztási lánc minden szintjén keletkezik, ennek körülbelül 53%-a a háztartásokból ered. Ezért, ha jobban odafigyelünk arra, hogy mit és hogyan használunk fel otthon, jelentősen csökkenthetjük a háztartási hulladék mennyiségét.

Nos nézzük, mit hova pakoljunk:

Felső polc:
Itt érdemes olyan fogyasztásra kész élelmiszereket tárolni, amelyek nem igényelnek további hőkezelést vagy főzést, például felvágottakat vagy az ebéd maradékait.

Középső polc(ok):
A középső polcokra rendezzük a tejtermékeket, mint a kemény sajtok vagy a joghurtok.

Alsó polc:
Ez a hűtő leghidegebb része, így itt tároljuk a nyers húsokat és halakat, amelyek előkészítésre várnak. Különösen fontos, hogy a nyers húsfélék az alsó polcon kapjanak helyet, ezzel megelőzve a keresztszennyeződést, ami akkor fordulhat elő, ha a csomagolásuk nem zár megfelelően, és a húslé más élelmiszerekre csorog. A friss húst ne tartsuk napokig a hűtőben, mert a baktériumok, amelyek ételmérgezést okozhatnak, gyakran nem büdösek, így nem bízhatunk csak a szaglásunkban.

Fiókok:
A fiókok ideálisak zöldségek, saláták, gyümölcsök, és friss fűszernövények tárolására. A fűszernövények itt megóvhatók a hűtő hátsó falához való fagyástól. Sok hűtőben a legalsó fiók már egy frissentartó rekesz, amely külön szabályozható és optimális páratartalmat biztosít, így a zöldségek és gyümölcsök tovább maradnak frissek.

Az ajtó polcai:
Az ajtó a hűtő legmelegebb része a gyakori nyitás miatt, ezért itt érdemes olyan termékeket tárolni, amelyek természetes tartósítószereket tartalmaznak, például üdítőket, lekvárokat, befőtteket, vagy friss fűszernövényeket, amelyeket pohár vízben tárolva hosszabb ideig frissen tarthatunk. A vaj és a puhább sajtok is megfelelően tárolhatók itt.

Tojás:
A tojások hűtése még mindig vita tárgya, de abban egyetértés van, hogy nem ajánlott őket az ajtóban, a szokásos tojástartó rekeszben tárolni. A hőmérséklet ingadozás és a rázkódás rontja a tojások minőségét. Inkább tartsuk őket a középső polcon, saját tartójukban, ahol állandó hőmérsékleten és nyugalomban várhatnak felhasználásukra.

Egyéb tRENDrakó tippek/tudnivalók:

  • Tisztítsd rendszeresen a hűtődet, és ne hagyd ki a nehezen hozzáférhető részeket sem – ebben egy fogkefe is hasznos lehet. Tippekért szerezd be a tRENDrakó – Az ecetes srác jegyzetei, vagy a tRENDrakó – 250 recept a szódabikarbónával című könyvet.
  • A fagyasztott húst ne szobahőmérsékleten olvaszd ki, hanem inkább helyezd a hűtőbe. Szobahőmérsékleten a baktériumok gyorsan elszaporodhatnak a kiolvadó húson.
  • Ne tegyél forró ételt a hűtőbe, mert az megemelheti a belső hőmérsékletet, ami károsíthatja a bent tárolt ételeket és növeli az energiafogyasztást.

No responses yet

Vélemény, hozzászólás?